אני רק שאלה לחץ כאן
נשמח לשמוע ממך! 077-3142191

תנוחת ערסול במנשא תינוקות

שייך לקטגוריות: מידע למתחילים, נשיאה פיזיולוגית, תנוחות נשיאה

ערסול היא תנוחה שמתאימה לתינוקות צעירים בלבד, החל מהלידה ועד מספר שבועות אחרי הלידה. מעבר לגיל חודשיים רוב התינוקות יסרבו לערסול.

זוהי תנוחה שדומה לתנוחת העובר ברחם: התינוק מכורבל כולו. הגוף בכפיפה קדמית כך שהחלק הקדמי של האגן מתקרב לחזה, הגב מתארך ומתעגל והגפיים כפופות וקרובות למרכז הגוף. תנוחת הערסול מאפשרת לתינוק להשאר במנח הטבעי שלו כל עוד הוא זקוק לכך, ועוזרת להכנס למצב של הרפייה המקל על כאבי גזים, קשיי הרדמות ועוד.

חשוב לדעת שערסול מחייב הקפדה על דגשי בטיחות רבים על מנת לשמור על בטיחות התינוק.
מומלץ לנסות לערסל רק לאחר קבלת הדרכה לערסול נכון

איך מקפידים על ערסול פיזיולוגי

השאיפה היא למקם את התינוק במנשא כשהוא בתנוחת הצפרדע הטבעית שלו- רגליים כפופת לצידי הגוף וגב מעוגל.

המטרה היא לא לשנות את המנח הטבעי שלו, וכן להקפיד על דגשים שיבטיחו נשיאה נכונה ובטוחה במנח ערסול פיזיולוגי, שמאפשר לתינוק להנות יתרונות הערסול בלי להתפשר על בטיחות.

לאחר שממקמים את התינוק במנשא יש לודא שהוא ממוקם נכון לפי רשימת הדגשים:

דגשי בטיחות לערסול

1. מנשא מהודק היטב 
יש לודא תמיד שהמנשא מהודק היטב, שהבד מתוח ללא קפלים ואינו מאפשר לתינוק לנוע. מרגיש לך צפוף? מצוין! סימן שהמנשא הדוק כמו שצריך.

2. מיקום התינוק גבוה
ראש התינוק אמור להיות ממוקם באזור החזה של הנושא כשפניו קרובות לעצם הבריח (אם ההורה הנושא גבוה במיוחד- זה יהיה קצת יותר נמוך).

3. פנים גלויות בכל עת!
פניו של התינוק יפנו למעלה ותמיד יהיו גלויות. יש לשמור על קשר עין בכל עת- לעולם לא מכסים פנים של תינוק במנשא.

4. סנטר רחוק מהחזה
יש לשים לב שיש תמיד רווח של אצבע לפחות בין סנטר התינוק והחזה שלו. אם אתם שומעים שהתינוק נושם בכבדות יש לשפר מיד את התנוחה, להטות את הראש לאחור ולהרחיקו מהחזה.

5. גב התינוק נתמך לכל אורכו ונשאר עגול

6. ראש בקו האמצע, גבוה מהאגן-
חשוב למקם את התינוק כך שראשו נתמך בקו האמצע בהמשך לגב. הראש צריך להיות גבוה מהחזה והאגן, כלומר התינוק לא במצב שכיבה אלא חצי זקוף.

7. ברכיים רחוקות זו מזו וכפות הרגליים פונות החוצה.
אפשר וחשוב לערסל תינוקות כשרגליהם בפישוק על מנת להמנע מפריקה של מפרק הירך. הכוונה לפישוק הטבעי שנוצר כאשר תינוקות מכופפים את הברכיים ומקרבים את הירכיים לבטן, כמו בישיבה מזרחית. שימו לב- אם אובחנה אצל התינוק שלכם בעיה במפרקי הירכיים יש להתיעץ עם הגורם המטפל בכל הנוגע לשימוש במנשא.

8. איזון של שני הצדדים
ערסול היא תנוחה לא סימטרית ומייצרת כפיפה צידית של גוף התינוק בצד הקרוב לגוף ההורה. מומלץ לערסל אותו כל פעם לצד אחר, כדי לא ליצור חוסר איזון בין שני צידי הגוף. במקרה שקיימת בעיה של א-סימטריה בצוואר התינוק יש להתיעץ עם הגורם המטפל בכל הנוגע לשימוש במנשא. 

 

איך ערסול אמור להראות?

איור של ערסול נכון ולא נכון

איור של ערסול נכון ולא נכון

איור של ערסול נכון ולא נכון

 

האם חייבים ערסול?

יש תינוקות שמסרבים להתערסל כבר מגיל רך, מקשיתים את גבם ומיישרים את רגליהם כשמנסים לערסל אותם. אם התינוק רגוע ונינוח, ואינו זקוק לעזרה מיוחדת כדי להרגע ולהרדם, אנו ממליצים להציע לו תנוחות אחרות המתאימות לגילו ולא להתעקש על ערסול.

באיזה מנשאים אפשר לערסל?

המנשאים המתאימים ביותר לנשיאה בטוחה במנשא ערסול הם מנשאי בד (כריכות) או מנשא בד ארוך אלסטי רגיל.
יש לשים לב שמנשאים שמגיעים במידה קבועה (כמו לופיקס) מתאימים לערסול אך ורק כאשר משתמשים במידה מספיק קטנה כדי לאפשר את ההידוק הנדרש.
מומלץ לנסות לערסל רק לאחר קבלת הדרכה לשימוש נכון במנשא

לערסל או לא לערסל?

חשוב לדעת שזוהי תנוחה שנויה במחלוקת: יש אסכולות מתחום התפתחות התינוק הטוענות כי ערסול הוא התנוחה היחידה המתאימה לתינוקות רכים, ואסכולות אחרות הממליצות להמנע מערסול באופן גורף.

המלצתינו היא לערסל רק תוך הקפדה על כל רשימת הדגשים ורק לאחר הדרכה פרונטלית.

איך מערסלים נכון? סרטוני הדרכה לערסול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *