אני רק שאלה לחץ כאן
נשמח לשמוע ממך! 077-3142191

מנשא עם הפנים החוצה

שייך לקטגוריות: נשיאה פיזיולוגית, תנוחות נשיאה

בחייו של כל תינוק מגיע השלב בו הוא מתחיל להיות סקרן לגבי הנעשה סביבו, במנשא ומחוצה לו, מעוניין להניע את ידיו ורגליו בחופשיות ומתנגד להפרעות לשדה הראיה שלו. בשלב הזה רוב התינוקות נראים מרוצים כשנושאים אותם במנשא עם הפנים החוצה בתנוחה המכונה "תינוק רואה עולם".
הורים רבים בוחרים להשתמש במנשא באופן זה ברגע שהתינוק נראה כמעוניין בכך, לעתים אף בלי לבדוק האם יש התנגדות לתנוחות אחרות, מתוך הנחה שככה צריך.
למעשה, זו תנוחה שיש לה רשימה ארוכה של חסרונות- ומעט מאד יתרונות, אם בכלל.

אפשר ורצוי להמנע מתנוחת פנים החוצה- בלי למנוע מהתינוק להנות מהנוף!

מה הבעיה עם פנים החוצה?


1. עומס על גב ההורה

ברגע שהתינוק נישא מקדימה, על הבטן שלך, יש עומס על הכתפיים והגב בגלל מעבר של מרכז הכובד קדימה. זו פיזיקה פשוטה, ככל שהמטען הנוסף רחוק מהגוף – הוא מעמיס עליו יותר (כמו לשאת שקית קניות ביד מושטת ישר קדימה. קשה, נכון? בפיזיקה קוראים לזה "מומנט").

נשיאה נכונה, בתנוחת בטן לבטן כשהתינוק שעון כלפי הגוף שלך ורגליו פשוקות ומחבקות אותך, מצמידה את משקל התינוק היטב לגוף הנושא ומקרבת אותו למרכז הכובד של הגוף שלך.

נשיאה עם הפנים קדימה שולחת את הגפיים קדימה, רחוק יותר ולרוב גם נמוך יותר ובכך מוסיפה לעומס על הכתפיים. אם בנוסף המנשא נלבש כשהוא רפוי והתינוק ממוקם נמוך מדי, יש לנו מתכון מושלם לכאבי גב. גם אם המנשא עצמו מספק תמיכה סבירה בגב ההורה, מנח עם הפנים החוצה מגביל את המשקל הריאלי שאפשר לשאת כך לפחות מ 10 קילו- כשבתנוחה פיזיולוגית אין בעיה לשאת בנוחות עד 15 קילו ויותר. עוד על נשיאת תינוקות גדולים

2. הקשתה של הגב

נשיאה עם הפנים החוצה מעודדת יישור והקשתה של עמוד השדרה ואימוץ שלא לצורך של שרירי הגב. ההמלצה שלנו היא להקפיד דווקא על עיגול והארכה של הגב והרפייה מוחלטת של השרירים, באופן התורם להתפתחות מוטורית תקינה וליכולת ההרפייה והרגיעה של התינוק באופן כללי (כאן אפשר להרחיב על מנח מעוגל ופיזיולוגי במנשא).

אם התינוק שלכם מתקשה לשכב על הבטן- תנוחת בטן לבטן במנשא היא מקום מצוין לשפר שכיבה על הבטן ולחזק חגורת כתפיים. נשיאה עם הפנים החוצה לעומת זאת משמרת ומקבעת את הקושי לשכב על הבטן ולהרים ראש.

3. חוסר תמיכה במפרק הירך

נשיאה עם הפנים החוצה כשהרגליים תלויות כלפי מטה כשהן ישרות והירכיים ללא תמיכה מעלה את הסיכון לפריקה של מפרק הירך ומנוגדת להמלצות IHDI (המכון הבינלאומי לפריקה של מפרק הירך).

4. עומס גירויים

גם אם נדמה שנחמד לתינוק לראות עולם במנשא, או ש״משעמם לו״ עם הפנים אליך – נשיאה כזאת מעמיסה עליו גירויים חזותיים ושמיעתיים. תינוק כביכול רגוע במנשא עם הפנים החוצה, עשוי למעשה להיות במצב של SHUT-DOWN- הוא "מכבה" את עצמו בשל עומס הגירויים, אותם הוא עשוי לעבד בשעות הערב במשך שעות של בכי בלתי מוסבר. עוד על חשיבות השעמום כאן.

5. מגבלת גיל ומשקל

תינוקות נוטים לגדול. בגיל 4-5 חודשים אולי זה נחמד להסתובב עם מנשא כשהתינוק פונה החוצה, אבל כשהתינוק גדול וכבד אמהות רבות מגלות שזה כבד מדי (ע"ע הסעיף הראשון- עומס על גב ההורה) ובלתי אפשרי.
אבל! תינוקות הרגילים לנשיאה בתנוחה זו בלבד עלולים לגלות התנגדות לשנות את ההרגל, עד כדי סירוב מוחלט לכל תנוחה אחרת.
לכן אם חשוב לך להשתמש במנשא מעבר לגיל חצי שנה, כדאי להתרגל מראש לתנוחות הנוחות לכולכם כבר בגיל צעיר.

6. החזר ורידי, או "אמא נרדמה לי הרגל":

בנשיאה עם הפנים החוצה, בפרט במנשאי בד, המנשא עלול ללחוץ על כלי הדם העוברים באזור המפשעה וכתוצאה מכך לגרום ל"החזר ורידי" או בשפת הרחוב, לרגל "שנרדמה". מומלץ לשים לב שלא מופעל לחץ ישיר על אזור החיבור הפנימי של הירך והאגן, ולהיות ערניים לשינוי בצבע עור הרגליים או לסימני אי נוחות של התינוק.

אז איך כן?

הבנת למה לא כדאי לשאת עם הפנים החוצה.
איך כן נושאים תינוק סקרן בלי להתפשר עם הנוחות וגם לא על הרצון שלו לראות מה קורה?

 • מראש לא להציע את האופציה. כמו שלא נציע לתינוק שוקולד כטעימות ראשונות, למרות שברור לנו שהוא יאכל אותו בהתלהבות, אין סיבה להציע לו להנשא בתנוחה שאנחנו יודעים שהיא פחות טובה.
 • מגיל 2-3 חודשים תינוק בריא כבר מחזיק את הראש יפה. זה הזמן לעבור לתנוחת בטן לבטן כשהראש בחוץ ללא תמיכה כדי לאפשר שדה ראיה פתוח. לא צריך לנסות לפרוש לו את הבד על הראש נגד רצונו (למעט בזמן שינה או תנועות חדות שלך), זה יעורר התנגדות ויראה כאילו הוא מתנגד למנשא.
 • אם התינוק שלכם לא מוכן לשום תנוחה אחרת במנשא, אולי הוא תינוק שלא אוהב מנשאים? יש לזה עוד פתרונות חוץ מפנים החוצה.
 • פתרון מעולה לתינוקות סקרנים הוא שימוש במנשא צד או בנשיאת גב גבוהה.
 • אם אתם מעוניינים להשתמש במנשא בתנוחת לוטוס – עשו זאת לפרקי זמן קצרים בלבד, בזמני עירות והקפידו לוודא שהראש לא מיטלטל.
 • לתינוק ערני וסקרן ובפרט לגדולים וליציבים יחסית שווה לשקול מעבר מוקדם לטיולון! טיולון הוא הדרך הנוחה ביותר לכל הצדדים לאפשר לתינוק שדה ראיה רחב. אם התינוק מסרב לטיולון ומעדיף מנשא, כנראה שמה שחשוב לו יותר באותו רגע זה לא הנוף. צפו באפשרויות לטיולונים השונים.

קראת הכל והחלטת שבכל זאת זו התנוחה שהכי מתאימה לכם?

הנה כמה טיפים לנשיאה נכונה יותר עם הפנים החוצה:

 • הידוק. כמו בכל תנוחה חשוב להקפיד על מנשא מהודק ומתוח קפדני שיצמיד את התינוק היטב לגופך וימנע ממנו להשען קדימה.
 • בד לא אלסטי. בד אלסטי פחות תומך בתינוק כבד ובפרט כשהתינוק פונה החוצה ועשוי לנטות קדימה. יש לתעדף מנשאים מבד לא נמתח ורק כאלה שמיועדים לפי המלצת היצרן לנשיאה עם הפנים החוצה.
 • תמיכה במפרק הירך. יש מנשאים יעודיים לנשיאה עם הפנים החוצה בפישוק, שמאפשר תמיכה חלקית במפרק הירך (לדוגמה- ארגו 360, אומני 360). יש לתעדף אותם על פני מנשאים המאלצים את התינוק להנשא ברגליים ישרות ולא תמוכות.
 • חגורת מתניים. לטובת הגב שלך- לא כדאי לוותר על מנשא עם חגורת מתניים.
 • שמירה על ערנות. האם התינוק מנסה להרדם ומתקשה? האם נעים לו שכל העוברים ושבים עושים לו חנדלעך? אולי הגיע הזמן לסובב אותו פנימה? כדאי לשים לב מתי התינוק מיצה את הנוף והיה רוצה לשים ראש ולישון. לישון בראש שמוט למטה ומטלטל זה לא להיט- ולצערי רואה כאלה תינוקות לעתים קרובות… גם כשהתינוק עם הגב אליך, אפשר ורצוי להציץ בו דרך שמשות של מכוניות או חלונות ראווה ולבדוק מה הבעת הפנים שלו והאם הכל טוב.
 • הכי חשוב… לא למהר. ככל שהתינוק בשל ויציב יותר, שולט יותר בפלג הגוף העליון ומגלה יותר ענין בעולם- יש לתנוחה יותר יתרונות עבורו, ופחות חסרונות. אני ממליצה להמתין לגיל 5 חודשים לפחות, ואצל פגים ותינוקות שנולדו מוקדם- עדיף אפילו יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *